نکاتی از عکاسی برای مراسم ها

عکاسي مراسم ازدواج

عکاسي مراسم ازدواج
مراسم ازدواج مراسمی که برای اکثر افراد یک بار رخ می‌دهد، نمی‌توان آن را تکرار کرد یا آن را بازسازی نمود، پس خیلی مهم است به درستی از آن عکس گرفته شود
از دیافراگم باز استفاده کنید
استفاده از بازترین دیافراگم ممکن لنز (برای عمق میدان کم ژرفتر) می‌تواند افکت زیبایی در عکاسی عروسی به وجود آورد و در عین حال که سوژه در فوکوس قرار می‌گیرد، پس زمینه محو می‌گردد. البته شما باید تلاش کنید تا با دقت بالایی فوکوس را انجام دهید.
اگر از فلاش استفاده می‌کنید سرعت شاتر را بر حداقل مقدار ممکن (در حدود ۱۵/۱ الی ۲۵/۱ثانیه) تنظیم نمایید تا بیشترین استفاده را از نور محیطی ببرید. همراه با سوژه‌ها حرکت کنید (تکنیک پنینگ) و عکس بگیرید تا حرکت سوژه فریز شده و پس زمینه محو گردد.
از خطوط معماری قوی، همچون ستون‌ها، برای پس زمینه کارتان نهایت استفاده را ببرید. به یاد داشته باشید که اگر پس زمینه را جور نمایید، پیش زمینه به درستی در جایش قرار می‌گیرد و کادربندی خوبی را به وجود می‌آورد. پیش از روز عروسی به گشت و گزار در محل عکاسی بپردازید تا بهترین بناها را انتخاب کنید.
زاویه دادن به دوربین حسی از حرکت را به عکس اضافه می کند. عکاسی در حالت عمودی و افقی همیشه ضروری نیست و شما می‌توانید با تغییر دادن تراز خطوط کادر و اریب نگه داشتن دوربین جلوه متفاوتی به عکس اضافه کنید. البته بهتر است در استفاده از این تکنیک افراط نکنید و بیش از یک یا دو عکس به این شکل نگیرید.
اگر روز عروسی نور خورشید شدت بالایی دارد، برای نوردهی بهتر زوجین را به زیر سایه ببرید یا اینکه از فلاش مکمل برای تراز نور صحنه استفاده نمایید. برای استفاده از
۱۰ از براکت فلاش استفاده کنید
فلاش اکسترنالی را به براکت فلاش (flash bracket) متصل نمایید تا چند سانتی بالاتر از لنز قرار بگیرد و سایه‌های موجود روی سوژه را به حداقل برساند. بهترین کادر ها از مکانیسم لولا یا محور استفاده می کنند تا شما بتوانید در عکس های پرتره یا عکس های با فرمت منظره (landscape) فلاش را حرکت دهید.
بنکات عکاسی عروسی کاندید عکاسی عروسی
عکاسی کاندید (candid photography) به عکاسی صاف و ساده (صادقانه) بدون برنامه ریزی قبلی گفته می شود. شما در این نوع عکاسی بدون جلب توجه سوژه، لحظه را همانطور که هست به تصویر می کشید.
به جزئیات توجه کنید
در کنار عروسی به جزئیات ظریف و کوچک نیز توجه نمایید. گاها جزئیات توسط مهمان‌های عروسی نادیده گرفته می‌شوند، ولی وقتی عکسی از روز عروسی را می‌بینند تمامی خاطراتشان زنده می‌گردد. پس به تمامی چیزهای اطرافتان توجه داشته باشید و بدون ترس از آن ها عکس بگیرید.
اگر هوا بادی است، زوج را به کنار آن برده و از حرکات آن ها عکاسی کنید. به طور ویژه برخورد نسیم به لباس عروس پویایی جالبی به عکس می‌بخشد و خطوطش با حرکت باد جریان می‌یابد. البته توجه داشته باشید که در زمان تعویض لنز از باد دور شوید تا گرد و خاک وارد بدنه دوربینتان نشود.
پیش فوکوس (Pre-focus) انجام داده و سوژه را در لنز ترکیب بندی نمایید، سپس با حرف زدن یا لبخند زدن بر آنها توجهشان را جلب نمایید، مطمئن باشید آنها متوجه عکس گرفتن شما نمی‌شوند. وقتی که متوجه شوند شروع به خندیدن می‌کنند و از اینرو عکسهایتان طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. هر چه افراد در عکس آسوده خاطرتر باشند، عکسهایتان زیباتر خواهند شد.
شما همیشه باید زمان کافی را داشته باشید. اگر زمان کم آوردید نشانه‌ این است که برنامه ریزی درستی با مسئول برنامه نداشته‌اید. از برنامه روز آگاه باشید. شما باید بدانید که چطور قرار است از موقعیت الف به موقعیت ب بروند و همچنین زمان و مکان عروسی کی و کجاست. عکاس بدون برنامه، لحظات کلیدی را از دست می‌دهد. سعی کنید همیشه برنامه ریزی داشته باشید.
هنگام عکاسی در فضای بسته، باید نور فلاش را بر سقف بتابانید و نوردهی را با نور محیطی تنظیم نمایید. بازتاب نور فلاش انتشار بیشتری دارد و از اینرو سایه‌های تند و تیره بر عکستان نمایان نمی‌شود.
نترسید و ویرایش کنیدوقتی به خانه برگشتید عکس ها را ویرایش کنید و مجددا ویرایش کنید. هر عکسی که عروس و داماد خوب نیفتاده‌اند را حذف نمایید. هر گونه لکه‌ای را در صورتشان حذف نمایید. سپس مجددا عکسها را ویرایش کنید. بهتر است تعداد کمی عکس خوب به آنها نشان دهید تا اینکه چند صد عکس متوسط و یا بد داشته باشید.
هنگام تابش نور آفتاب برای حفظ جزئیات لباس عروسی، مقدار نوردهی را تا یک پله کاهش دهید (۱ EV کاهش نوردهی یا underexpose) و سپس در هنگام ویرایش نوردهی را تصحیح نمایید. دوربین‌های دیجیتال بازه دینامیک بسیار خوبی دارند و از این رو بازگرداندن جزئیات سایه ممکن است و مشکل اصلی معمولا در بخش‌های روشن تصویر می‌باشد. همانطور که قبلا هم گفتیم برای چنین وضعیت‌هایی نیز به جای JPEG از فرمت RAW استفاده نمایید.
در صورت امکان از زاویه‌های بالا (یا حتی پایین) استفاده کنید تا عکس‌هایی متفاوت از دیگر عکس‌های مهمان‌های داشته باشید. بسیاری از افراد از بالا عکس می‌گیرند پس بر صندلی، میز یا طاقچه پنجره بروید تا کادری متفاوت داشت باشید.
ايده هايي براي جالب کردن براي عکس گرفتن مراسم عروسي
احساسات شما :
به کمک عکاستان یک لبخند ساده، بااحساس و عشق از روز عروسیتان را خلق کنید.
عکسی از آماده شدن قبل از شروع مراسم :
قبل از آماده شدن بهتر است از مراحل آماده شدن آن هم عکسی به یادگار بگیریم. مثلا وقتی آرایشمان در حال اتمام است و یا قبل از پوشیدن لباس عروسمان .
یک ویو از لباس عروس به همراه دسته گل
مدل موی عروس
شکل ظاهری مان در شب عروسی چیزی نیست که نادیده گرفته شود . پس بهتر است از کل ظاهرمان در آن روز عکسی به یادگار داشته باشیم .
حلقه های عروس و داماد
گذاشتن عکسی از حلقه های شما با ایده و سلیقه عکاستان در آلبوم عروسیتان کار بسیار زیبایی می تواند باشد.
دسته گل عروس
دسته گل عروس را نادیده نگیریم زیرا در اکثر عکس ها دسته گل عروس دیده می شود . دسته گل به زیبا تر شدن لباس وعروس و عکس ها کمک بسیاری می کند . پس بهتر است برای آن هزینه ، سلیقه و وقت بیشتری بگذاریم.
عکس سیاه و سفید
همه ما در مراسم عروسی با خانواده عکس می اندازنیم اما انداختن عکسی قبل از شروع مراسم به تنهایی با پدر یا مادر ، عکس بااحساس و هیجان بیشتری که در آن عشق و احساس زنده است را نسبت به عکس بعد از شروع مراسم به ما می دهد .
عکس دسته جمعی دوستان
کارت عروسی
عکس از کارت عروسی و قرار دادن آن در ابتدای آلبوم عروسیتان ایده خوبی است .
دکور میز پذیرایی در سالن عروسی
هنگام ورود به سالن عروسی
عکسی از محیطی زیبا
عکسی مدرن با ساقدوش ها یا دوستانتان
عکسی متفاوت با خانواده
کفش های عروس و داماد
گیفت عروسی
عکسی از تزئینات ورودی مهمانان
عکسی از میز شام
یاد بود های عروسی
کیک عروسی
عکسی هوایی هنگام رقص
بوسیدن
ماشین عروس
گل ساقدوش های داماد

اگر برای ساقدوش های داماد نیز گل زیبا و کوچکی آماده کرده اید تا در جیب خود قرار دهند، چرا یک عکس زیبا از آن نداشته باشید؟
اولین دیدار عروس و داماد
اولین لحظه ای که داماد ملکه رؤیاهایش را می بیند را ثبت کنید، این لحظه بدون شک یکی از زیباترین لحظات روز عروسی شماست.
اولین دیدار عروس با پدر و مادرش
پدر و مادر عروس، سال ها دختر دلبندشان را با امید و آرزو برای ورود به زندگی جدیدش آماده کرده اند. اولین لحظه ای که پدر و مادر عروس دختر زیبایشان را در لباس عروس می بینند، لحطه زیبا و خاطره انگیزی است.
عکس عروس و داماد با ساقدوش ها
پیش از شروع مراسم، به همراه ساقدوش های عروس و داماد چند دقیقه ای بدون دغدغه بنشینید و استراحت کنید و چند عکس معمولی بگیرید.
عکس ساقدوش ها
یک لوکیشن خاص بسازید و از ساقدوش های عروس و داماد عکس تکی بگیرید، هر یک از ساقدوش ها اخلاق و شخصیت منحصر به فردی دارند که شما به همان دلیل آن ها را دوست دارید و این شخصیت در عکس تکی از آن ها به خوبی نمودار است. از این عکس ها یک کلاژ تهیه کنید و این مجموعه را به عنوان هدیه برای تشکر از ساقدوش های عروس و داماد به آن ها بدهید، مطمئن باشید شگفت زده خواهند شد.
یک عکس اسپرت به همراه خانواده
این عکس زیبا به همراه خانواده خودتان، با پدر و مادر و خواهر و برادرتان، می تواند شادی امروز خانواده شما را به خوبی ثبت کند، البته به آقا داماد نیز پیشنهاد کنید این عکس را به همراه خانواده خود داشته باشد.

عکس سفره عقد و آینه و شمعدان

از عکاس خود بخواهید از جزئیات زیبای سفره عقد و هم چنین آینه و شمعدان شما عکس بگیرد و آن ها را به زیبایی ثبت کند.
عکس عروس در حال خوانده شدن خطبه عقد
درلحظه روحانی خواندن خطبه عقد، در حالی که تور زیبای عروس صورتش را پوشانده، وقتی با هزار امید و البته کمی نگرانی و اضطراب در دل به مرد رؤیاهایش بله می گوید، چه احساسی خواهد داشت؟! عکس ها به خوبی احساسات و شکوه لحظات را ثبت می کنند.
پایان مراسم
در پایان ثبت لحظات پایانی مراسم، خداحافظی پر احساس عروس و داماد با پدر و مادرشان و رهسپار شدن به سوی خانه عشق و امیدشان را به خاطر داشته باشید تا جای این عکس ها و لحظات خاطره انگیز در آلبوم شما خالی نماند.