عکاسي از کودک

عکاسي از کودک

عکاسي از کودک
عکاسی از کودکان در کنار شیرین بودنش، کمی چالش بر انگیز است وقتی از نوزادان یا کودکان عکاسی می کنید باید آماده باشید که سریع حرکت کنید، همیشه باید حواستان جمع باشد تا کوچکترین لحظه ای را از دست ندهید. برای عکاسی از نوزادان و کودکان تکنیک سفت و سختی وجود ندارد
ثبت لحظه ها
بچه ها پیشبینی ناپذیرند پس انتظار می رود که حین عکاسی گریه یا بداخلاقی کنند. به جای صبر کردن و منتظر موقعیت یا بهترین ژست شدن، دائم عکس بگیرید. زیرا بعضی وقت ها در بین ۳۰ عکس متوالی که می گیرید، یک عکس خوب به دست می آید. با فرض اینکه مقدار خوبی از نور روز در اختیار دارید، ایزوی ۱۰۰ تا ۴۰۰ را انتخاب کنید و یک دیافراگم باز بین ۲٫۸ تا ۸ برای یک عمق میدان کم را در نظر بگیرید. از حالت عکاسی متوالی (continuous shooting) در دوربین خود استفاده کنید تا بتوانید در چند ثانیه بین ۲ تا ۵ عکس داشته باشید.
نور پردازي
برای ثبت بهترین عکس های کودک، در طول روز وقتی که مقدار کافی از نور طبیعی روز وجود دارد عکاسی کنید. نور روز به پوست کودک یک حالتی از نرمی خواهد داد. در صورت امکان از نور پنجره ها استفاده کنید و از تابش مستقیم نور خورشید اجتناب کنید چرا که باعث ایجاد سایه در عکس خواهد شد و علاوه بر آن برای پوست کودک مضر خواهد بود. برای چنین عکاسی یک لنز ۵۰mm ایده آل به نظر می رسد. حالت عکاسی را بر روی AV یا تقدم دیافراگم قرار دهید، یک ایزوی نسبتا بالا و دیافراگم باز را انتخاب کنید. انتخاب سرعت شاتر مناسب را به دوربین واگذار کنید. از یک فلاش اکسترنال با دیفیوزر (که نور را پخش کند) به منظور پوشش دادن همه قسمت های تاریک، استفاده کنید.
لبخند کودک
هنگام عکاسی از کودکان، ممکن است لازم شود شما کار های بامزه ای کنید تا بتوانید یک عکس العمل مناسب در کودک ایجاد کنید. این ممکن است شامل شکلک در آوردن، بازی دالی موشه، یا ایجاد صدا های عجیب و غریب باشد. راه های زیادی برای خنداندن کودک وجود دارد. از شخصی بخواهید تا این حالت عالی را حین اینکه شما عکاسی می کنید در فرزندتان ایجاد کند. شما باید سریع کار کنید تا بتوانید لحظه مورد نظر را ثبت کنید، بنابراین سرعت شاتر بالا (۱/۵۰۰ یا بیشتر) انتخاب کنید و برای ایجاد پس زمینه مات از دیافراگم باز (f/1.8-f/4) استفاده کنید!
عکاسی از کودک همیشه روی چشم فوکوس
کودکان حرکات خیلی سریعی دارند، پس تقریباً غیر ممکن است که بتوان به صورت دستی روی آنها فوکوس کرد. من همیشه فوکوس خودکار (AF) را بر روی حالت Al Servo می گذارم. در این حالت دوربین با حرکت کردن نقطه ای که روی آن فوکوس شده، فوکوس را تغییر می دهد. همیشه روی چشم سوژه فوکوس کنید، این یکی از نکات مهم و اساسی در عکاسی پرتره است.
خونسرد باشید و لذت ببریدعکاسی از کودکان
اگر در گرفتن عکس سخت می گیرید و یا استرس دارید، این مسأله می تواند روی کودک هم تأثیر بگذارد و حال و هوای کودک و عکس شما را خراب کند. عکاسی را برای آنها جذاب کنید تا آنها هم از عکاسی راضی بوده و با علاقه با شما همکاری کنند.
لطافت عکس
روشنایی عکس را افزایش دهید. پتویی به عنوان پس زمینه‌‌ زیر نوزاد پهن کنید. از لباس‌ها، اسباب بازی‌ها و لوازم شخصی نوزاد در عکس استفاده نمایید. رنگ‌های این لوازم جلوه‌ی زیبایی به پرتره می‌بخشند. اگر عمق میدانتان ژرفای کمی داشته باشد بافت‌های پتو به زیبایی محو می‌شوند.
ژست دادن به نوزاد
به مسیر تابش نور دقت کنید تا درخششی در چشم‌ها ایجاد شود. مطمئن شوید که نور از بالا به چهره می‌تابد و بیشتر پیشانی، گونه‌ها و نوک بینی را روشن می کند. این زاویه‌ی طبیعی‌تری برای نورپردازی است چون چشم به تابش نور از بالا عادت دارد.

 


کراپ مربعی
کراپ یا برش مربعی کیفیت پرتره‌ی شما را افزایش می‌دهد و تصویر بهتری از چهره‌ی نوزاد به نمایش می‌گذارد.
هنگام عکس گرفتن با کودکان خود بازی کنید
بهترین عکس های Portrait (صورت از نزدیک) زمانی گرفته می شوند که سوژه عکاسی وسط تصویر نباشد. عکس های کودکان زمانی که از آنها بخواهید بخندند یا ژست بگیرند شبیه به خودشان نخواهد بود. ولی اگر هنگام بازی از آنها عکس بگیرید قیافه اصلی آنها را مشاهده خواهید کرد.
خاطره سازي
برای گرفتن عکس های خاطره انگیز سعی کنید که از کودک هنگام انجام یک فعالیت یا همراه خانواده و دوستان عکس بگیرید. خواهر یا برادر مخصوصا اگر در سن نزدیک به هم باشند می تواند به عکس جذابیت بیشتری دهد (آنها را به بازی با هم یا غذا خوردن یا فعالیت های دیگر مشغول کنید). برگردید و آن ها را مجبور نکنید که با هم دوستانه برخورد کنند (اجازه دهید کاری که می خواهند را انجام دهند). نامحسوس عکس بگیرید که فعالیت آنها را مختل نکنید. بچه ها را در یک فضای خلوت مملو از نور طبیعی مانند کنار یک پنجره بزرگ بنشانید. از حالت اتوماتیک استفاده کنید تا مطمئن باشید یک عکس شارپ و واضح می گیرید. به دوربین اجازه دهید در صورت نیاز از فلاش استفاده کند.
پس زمینه ساده
عکس های کودک ساده معمولا بهترین ها هستند؛ هیچ احتیاجی به پس زمینه شلوغ یا کاملا روشن نیست. یک راه عالی برای گرفتن عکس که شما را یک حرفه ای نشان می دهد این است که یک پارچه سفید، خاکستری یا بژ بر روی دو صندلی بکشید. آن را کنار یک پنچره بزرگ قرار دهید و بچه را بر روی آن به همراه چند اسباب بازی بگذارید. حالت عکسبرداری را بر روی تقدم دیافراگم قرار داده و دیافراگم دلخواه خود را انتخاب کنید. اگر روشنایی خیلی خوب نیست می توانید از ایزو های بالاتر استفاده کنید. نورسنجی نقطه ای را بر روی چهره کودک انجام دهید و روی چشمان کودک فوکوس کنید.