راه های مراقبت از دوربین

راه های مراقبت از دوربین

راه های مراقبت از دوربین

راهنما دوربین خود را بخوبی مطالعه کنید زیرا اطلاعات بسیار مفیدی را به شما می دهد و از خراب کردن و اسیب رساندن نا دانسته به ان جلو گیری می کند 

دوربین خود را از گرما و حرارت دور نگهداری کنیذ تا پلاستیک های ان ذئب نشود
بند دوربین را وصل و از افتادن ناگهانی ان جلو گیری کنید
و خیس شدن دوربین خود جلو گیری کنید
در صورت خیس شدن دوربین سریعاً دوربین را با استفاده از پارچه های مناسب خشک کنید، و تا زمانی که لنز و اطراف قسمت اتصالی آن بر روی دوربین کاملاً خشک نشده است لنز دوربین را عوض نکنید.
از Battery Grip و مفصل اتصال سه پایه به دوربین (و در صورت لزوم لنز) استفاده کنید این اجزا باعث می شوند به دوربین شما اسیب نرسد
دوربین را بدون پوشش از مکانی با حرارت پایین به مکانی با حرارت بالا نبرید
زیرااختلاف دمایی که دوربین متحمل می شود می تواند به اجزاء خارجی و داخلی آن صدمه بزند .
بر روی لنز دوربین خود یک فیلتر UV قرار دهید مراقبت از دوربین
به دلایل مختلفی استفاده از یک فیلتر بر روی لنز می تواند از لنز دوربین شما محافظت کند. اگر فیلتری بر روی لنز شما نصب نباشد با ضربه خوردن و یا دلایل دیگری ممکن است شیار های موجود بر روی لنز که برای نصب کردن فیلتر روی آن قرار گرفته خراب شوند.
استفاده از هود لنز (Lens hood) می تواند در ضربه هایی که به جلوی دوربین وارد می شود از آسیب دیدن لنز جلوگیری کند. یک فیلتر تمیز برای عکاسی در باران هم می تواند به شما کمک کند، و همچنین در هنگام عکاسی در نزدیکی آب های آزاد می تواند از سوختگی شیشه لنز جلوگیری کند.
زمانی که باد می آید لنز دوربین را تعویض کنید احتمال اینکه گرد و غبار وارد دوربینتان شود بالا می رود و وارد شدن گرد و غبار به داخل دوربین می تواند به سنسور دوربین و یا به فیلتر Anti-aliasing مقابل آن آسیب جدی ای برساند.
دوربین را بر روی میز یا به صورت نشسته بر روی زمین تعویض کنید و این کار را در داخل کیف دوربین و یا درست در بالای ان انجام دهید. هیچوقت ایستاده لنز دوربین را تعویض نکنید،
قبل از تعویض لنز، دوربین را خاموش کنید. وقتی دوربین روشن باشد سنسور آماده عکاسی است و اگر لنز را باز کنید احتمال بیشتری وجود دارد که بر روی لنز گرد و غبار بنشیند.
علاوه بر این وقتی دوربین را خاموش کرده اید، بعد از روشن کردن دوربین عملیات تمیز کردن سنسور انجام می شود (مگر اینکه خودتان این عملیات را غیر فعال کرده باشید) که به پاک کردن گرد و غبار از روی سنسور کمک می کند. وقتی می خواهید لنز دوربین را عوض کنید ترجیحاً سر دوربین را پایین نگه دارید، با این کار احتمال نشستن گرد و غبار بر روی سنسور کمتر می شود.
حتی اگر دوربین خاموش باشد مقدار کمی برق از باتری به دوربین منتقل می شود. که وقتی از باتری برای مدتی طولانی استفاده نشود ممکن است این عمل سبب کمتر شدن طول عمر باتری شود. باتری ای که کاملاً شارژ شده را هم کنار نگذارید، این کار هم از عمر باتری کم می کند.
از وسایل عکاسی خود در داخل کیف دوربین محافظت کنید
وقتی با هواپیما سفر می کنید کیف دوربین خود را به انبار توشه هواپیما نسپارید
با استفاده از دستگاه های مکنده دستی اطراف دکمه ها و Visor دوربین خود را تمیز کنید. استفاده از پارچه ماکروفیبر برای تمیز کردن و زدودن گرد و غبار از روی LCD مناسب است،
پارچه نخی نیز برای این کار مناسب می باشد محل اتصالات الکتریکی روی دوربین و لنز را هم تمیز کنید تا از مشکلات احتمالی ارتباطی بین دوربین و لنز جلوگیری کنید: باتری دوربین را در بیاورید و با استفاده از پارچه پاک کننده لنز قسمت های طلایی رنگ زیر باتری در دوربین که واسط ارتباطی باتری با دوربین هستند را تمیز کنید. و در نهایت، با دقت بالا و با استفاده از وسائل مخصوص می توانید سنسور دوربین خود را تمیز کنید.